Sposób postępowania w przypadku ubiegania się o umieszczenie w DPS

1. Procedura ubiegania się o przyjęcie

Aby zamieszkać w Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Polsce, należy przejść określoną procedurę zgodnie z przepisami prawa – w szczególności ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz aktami wykonawczymi. Postępowanie o wydanie skierowania do DPS wszczyna Ośrodek Pomocy Społecznej (OPS) na podstawie pisemnego wniosku złożonego we właściwym OPS, tj. zgodnym z miejscem zameldowania osoby zainteresowanej. Wniosek powinien zawierać prośbę o skierowanie do DPS (jeśli jest taka preferencja można wstawić konkretny, jednak należy to uzasadnić). W przypadku osób ubezwłasnowolnionych należy dołączyć postanowienie sądu zezwalające opiekunowi prawnemu na podjęcie działań związanych z umieszczeniem w DPS.

2. Wywiad środowiskowy

W ciągu 14 dni od złożenia wniosku pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy. Sprawdza on sytuację życiową, materialną i zdrowotną osoby ubiegającej się o przyjęcie oraz gromadzi niezbędną dokumentację. Na tej podstawie ocenia, czy osoba kwalifikuje się do pobytu w DPS i czy nie istnieje możliwość zapewnienia jej opieki w środowisku domowym przez rodzinę bądź gminę.

3. Wymagane dokumenty

Należy przygotować i dołączyć:
• ostatnią decyzję z ZUS, KRUS lub decyzję o przyznaniu zasiłku stałego z OPS,
• zaświadczenie od lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i potrzebie całodobowej opieki,
• w przypadku osób przewlekle psychicznie chorych – zaświadczenie od lekarza psychiatry,
• dowód osobisty, • aktualne wyniki badań, wypisy ze szpitala lub historię choroby (jeśli są dostępne),
• pisemną zgodę na ponoszenie opłat i potrącanie ich z emerytury, renty lub zasiłku.

4. Decyzja o przyjęciu

Decyzję o umieszczeniu w DPS wydaje starosta właściwy dla lokalizacji wybranej placówki. Zazwyczaj osoby kierowane są do ośrodków położonych najbliżej ich miejsca zamieszkania.

5. Odpłatność za pobyt

Opłata za pobyt w DPS nie może przekroczyć 70% dochodu mieszkańca. Jeśli ta kwota jest niewystarczająca, zgodnie z art. 61 ustawy o pomocy społecznej, obowiązek dopłaty spoczywa kolejno na:
1. małżonku,
2. zstępnych przed wstępnymi,
3. gminie.

6. Pomoc w formalnościach

Pracownik socjalny DPS w Jarosławiu udziela pomocy od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00–15:00. Kontakt osobisty w siedzibie DPS lub telefonicznie: 16 624 37 80 wew. 23.

7. Umieszczenie bez zgody

Jeśli osoba ze względu na stan psychofizyczny nie jest w stanie wyrazić zgody na pobyt w DPS, o umieszczeniu decyduje sąd opiekuńczy (na podstawie art. 39 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego). OPS może wystąpić do sądu o wydanie stosownego postanowienia w tej sprawie.

 

Kontakt

Dom Pomocy Społecznej

37-500 Jarosław,

Plac Mickiewicza 4

tel. 16 624 37 80,

16 624 37 81,

16 624 37 82


e-mail: jaroslaw@domypomocy.pl

www.jaroslaw.domypomocy.pl

BIP
A+
A-
X
Powered: Strony internetowe TupTupTup.pl